مشاوره رایگان   021.22.22.0903
متقاضی خرید سیم کارت / فروش سیم کارت در محل هستم

در صورتی که مایل به خرید یا فروش غیر حضوری هستید شما را به نزدیکترین دفتر پیشخوان دولت معرفی می کنیم تا به نمایندگی از طرف ما خرید یا فروش را انجام دهند و یا با شماره 88888921 تماس بگیرید.

تعدد سیم کارت ها دردسرساز شد

خرید سیم کارت های متعدد

در چند سال اخیر سوء استفاده از سیم کارت ها و فعالیت های مجرمانه با سیم کارت های بی نام و بلاتکلیف بسیار زیاد شده است. با توجه به هشدارهای پلیس فتا در ارتباط نگهداری از سیم کارت ها برای کم شدن تخلفات، در این مقاله به دلایل افزایش تخلفات پرداخته ایم.

 مواردی که باعث ازدیاد تخلفات توسط افراد سودجو شده است را می توان اینگونه نام برد: ناآگاهی، عدم دقت در نگه‌داری و ارزان بودن سیم‌کارت‌ طی سال‌ها سبب شده افراد چندین سیم‌کارت داشته باشند، بدون اینکه بدانند در کجا یا در دسترس چه کسی قرار دارد و نتیجه این می‌شود که سیم‌کارت در دسترس برخی افرادی قرار می گیرد که به فعالیت مجرمانه اقدام می‌کنند.

همزمان با رشد استفاده از سیم‌کارت، و همچنین ارزان بودن قیمت سیم کارت های اعتباری افراد اقدام به خرید سیم کارت های متعدد کردند. در همین راستا افزایش کلاهبرداری و تخلفات گوناگونی هم به واسطه سیم کارت انجام می‌شود ازایش یافت و کاربران بسیاری به دلیل عدم آگاهی‌های لازم علی رغم هشدار مسئولان به دردسر می‌افتادند.

افزایش کلاهبرداری ه با ارزان شدن سیم کارت

 مهم‌ترین دلیل برای افزایش این نوع از کلاهبرداری ارزان بودن قیمت سیم‌کارت و عدم دقت در نگه‌داری آن است که باعث می‌شود افراد ناآگاهانه چندین سیم کارت بدون آنکه بدانند در کجا و در دسترس چه کسی قرار دارد، داشته باشند و در نهایت فعالیت‌های مجرمانه از طریق این سیم کارت‌ها افزایش می‌یابد. موضوعی که طی ماه‌های اخیر یک مقام مسئول به آن اشاره کرد و گفت که ۷۰ درصد پرونده‌های پلیس فتا مربوط به سیم کارت است.

همین موضوع و غفلت شهروندان در رابطه با سیم کارت‌های تحت مالکیتشان آن‌ها را بدون اینکه آگاه باشند وارد پرونده‌های قضائی می‌کند. در این خصوص عده زیادی از مردم به دلیل ارزانی و سهل‌الوصول بودن دریافت سیمکارت اعتباری غافل از مسئولیتی که خرید این سیم کارت‌ها برای آن‌ها ایجاد می‌کند، اقدام به خرید چندین سیم‌کارت کرده و بدون توجه به نقل و انتقال قانونی، آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهند؛ برخی نیز سیم‌کارت را دور انداخته و سیم‌کارت جدیدی تهیه می‌کنند بدون اینکه قبلی را امحاء کنند.

بنابراین موضوع سیم‌کارت‌های جعلی و ناقص یا سیم کارت‌های بدون هویت که منجر به اقدامات خلافکارانه می‌شود، در سال‌های گذشته مشکلات و چالش‌های متعددی را ایجاد کرد و همین امر سبب شد رگولاتوری اقدام مهمی در این زمینه از جمله راه اندازی سامانه استعلام تعداد خطور مشترکین برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی، انجام دهد.

نحوه غیرفعال کردن خطوطی که از آن استفاده نمی‌شود، هم به این صورت است که کاربران با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیکی یا در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir از تعداد خطوطی که با کد ملی آنها ثبت شده آگاه شوند و اقدامات لازم را برای غیرفعال کردن خطوطی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود، انجام دهند.

یک روش دیگر که کاربران می توانند از آن استفاده کنند به این صورت است که: افراد می‌توانند کد ملی مالک خط را به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ ارسال کنند و با این استعلام به نوعی از تعداد خطوط قبت شده مطلع شوند. نکته مهم این است که هر مشترک در هر دوره ۱۰ روزه فقط یک بار می‌توانند از این روش استفاده کند.

در پایان باید گفت درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت از طریق سیم‌کارت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه، این مالک سیم‌کارت است که در وهله‌ی اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد، زیرا قانون وی را دارنده سیم‌کارت می‌شناسد؛ هرچند بعد از بررسی‌های فنی می‌توان مشخص کرد که این تماس از سوی وی انجام نشده است، اما قانون در ابتدا مالک سیم‌کارت را می‌خواهد و وی باید پاسخ‌گوی محاکم قضایی و شاکی باشد تا بعد که مجرم اصلی شناسایی شود. به همین دلیل به دارندگان سیم‌کارت‌ها توصیه می‌شود که در نگهداری سیم‌کارت خود توجه کافی را داشته باشند و به هیچ وجه آن را در اختیار دیگران قرار ندهند چراکه خلاف قانون است و عواقب آن بر عهده مالک اصلی خواهد بود.

 

 

۱۴۰۳/۳/۱۴

نظرات کاربران

سیم کارت دریافت لیست شماره های 912
سیم کارت